تغذیه سالم برای نوجوانان 

خوردن غذای سالم در هر سنی مهم است اما برای نوجوانان اهمیت بیشتری دارد. همانطور که بدن شما در حال رشد است بسیار مهم است که غذای کافی و با کیفیت و پر انرژی به بدنتان برسانید . همچنین با شروع تمرینات ورزشی و حرکات پر شدت بدن فرد ورزشکار به مواد مغذی اهمیت ویژه ای پیدا میکند.

تغذیه دوران نوجوانی

مصرف روزانه 3 واحد شیر و لبنیات – 2 تا 3 واحد گروه گوشت و حبوبات – 3 تا 5 واحد گروه سبزی ها و میوه ها – 6 تا 11 واحد گروه نان و غلات برای نوجوانان توصیه میشود.

کالری 

افزایش اشتها و پر خوری در حدود 10 سالگی در دختران و 12 سالگی در پسران حاکی از جهش رشدی آن ها در دوران بلوغ است . کالری سنجشی برای بیان کردن تامین انرژی توسط غذا میباشد .

فیبر و کربوهیدرات 

نان ها – حبوبات و غلات کربوهیدرات هایی هستند که انرژی را برای مغز و عضلات شما فراهم میکند. همچنین منبع عالی فیبر و ویتامین گروه ب میباشد . یدون کربوهیدرات کافی ممکن است که مدام احساس خستگی و خواب آلودگی کنید . خصوصا در زمان 

مسابقات و همچنین تمرین های پر شدت اهمیت کربوهیدرات ها چشم گیر مییشود

ویتامین ها 

میوه هاو سبزیجات حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی  هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکند و باعث میشود که بیمار نشوید . توصیه میشود دوبار در روز میوه و سبزیجات مصرف کنید.

آهن

کمبود اهن در بدن ممکن است منجر به افزایش خطر کم خونی که میتواند عواقب جدی برای فرد ورزشکار به همراه داشته باشد. نیاز به آهن در سنین رشد نوجوانی در رشد بدن و عضلات موثر است. آهن دریافتی در منابع گوشتی جذب بسیار بالاتری دارد. نوشیدن آب میوه و همچنین سیب زمینی میتواند به جذب آهن در منابع غیر گوشتی کمک کند.

گرد آورنده : دکتر نیما نجمی