فواید بسکتبال در سلامتی بدن

سلامت دستگاه  قلب  و عروق:

ورزش بسکتبال به دلیل تحرکات بالا به استقامت قلب و عروق کمک زیادی میکند که این امر برای اطمینان از سلامت قلب ضروری است. همچنین این ورزش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نیز کاهش میدهد.

سوزاندن کالری : 

بسکتبال متشکل از حرکات سریع – پرش ها در طول بازی و دویدن مکرر میباشد . مجموع این نوع حرکات نشان از این است که بسکتبال مجموعه ای از حرکات بی هوازی و هوازی میباشد که به سوزاندن کالری کمک میکند . بر اساس مطالعات در هر یک ساعت ورزش  بسکتبال 600 تا 700 کالری برای فردی که 75 کیلو گرم است سوزانده میشود.

قوی شدن استخوان :

تحرک فیزیک کمک زیادی به قوی شدن استخوان میکند. به  فعالیت فیزیکی همراه با کاهش وزن  و ساخت بافت های استخوانی جدید کمک میکند و در نتیجه استخوان قوی تر میشود . ورزش بسکتبال هم عضلات وهم استخوان را تقویت میکند .

تقویت سیستم ایمنی : 

زمانی که بسکتبال بازی میکنید این ورزش به کاهش استرس شما کمک میکند  و انرژی بیشتری خواهید داشت و تمرکز شما را افزایش خواهد داد. همچنین در روابط اجتماعی فرد ورزشکار را قوی تر و به پیشگیری از افسردگی کمک زیادی میکند. زمانی که استرس کم میشود سیستم ایمنی نیز تقویت خواهد شد.

بسکتبال نوعی تمرین قدرتی است :

با بسکتبال بدن شما تمرین کاملی خواهد داشت . این ورزش به تقویت عضلات کمک خواهد کرد. عضلاتی چون گردن – کمر ستون فقرات – عضلات دلتوِئید (سرشانه) – پشت بازو و همچنین عضلات پاها تقویت خواهد شد. بسکتبال پاهای شما را قوی تر میکند.  حرکاتی مانند پرتاب توپ یا دریبل باعث تقویت عضلات بازو ساعد و مچ دست و حرکاتی مانند پای دفاع رفتن باعث تقویت عضلات چهار سر ران و پشت ران و همچنین پرش ها باعث تقویت عضلات ساق پا خواهد شد.

بهبود سلامت فکری : 

بسکتبال بازی سرعتی  است که نیاز به مهارت فیزیکی زیادی دارد اما از طرف دیگر بازی ذهنی است که نیاز به فکر برای حرکات دارد. برای بازی باید تمرکز زیادی داشته باشید تا بتوانید تصمیمات موثر بگیرید و در زمین خوب عمل کنید  . همچنین باید تمرین کنید تا بتوانید اعضای تیم خودی و تیم حریف را در نظر داشته باشید و بر اساس حرکات آنها تصمیمات لازم را بگیرید.

بهبود مهارت ها ی هماهنگی و حرکتی :

بسکتبال نیاز به هماهنگی دست ها و هماهنگی کل بدن دارد . زمانی که بسکتبال بازی میکنید به شما فرصتی برای تقویت این مهارت ها میدهد. به عنوان مثال دریبل زدن به شما هماهنگی دست ها و همزمان نگاه به روبرو و گرفتن تصمیم مناسب نیاز به هماهنگی کل بدن دارد.

بهبود تمرکز و قانونمندی فردی :

بسکتبال مانند ورزش های دیگر قوانین دارد که باید در زمان بازی رعایت شود . زمانی که شما این قوانین را میشکنید میتواند باعث از دست دادن توپ و حتی موجب پرتاب پنالتی برای تیم حریف شود. در اینجا شما یاد میگیرید در کنار رقابت و عدالت هم زمان قوانین را رعایت کنید . همچنین ذهن شما را هوشیار و متمرکز نگه میدارد .

آگاهی از محیط و بدن :

بسکتیال ورزشی است که باید از محیط اطراف خود با خبر باشید. شما باید بدانید کجا هستید تا بتوانید در نقش تیمی خود موثر و یا پرتاب مناسب داشته باشید و یا به خوبی دفاع کنید . زمانی که از موقعیت خود و اطراف خود آگاه باشید میتوانید در نقش تیمی خود به درستی عمل کنید.

بهبود اعتماد به نفس :

بسکتبال ورزشی است که اعتماد به نفس فرد را بالا میبرد . بازیکن خوبی بودن و یا عضوی از یک تیم خوب بودن تاثیر زیادی برای اعتماد به نفس بیشتر فرد میگذارد . زمانی که اعتماد به نفس شما بالا میرود ایمان شما به مهارت هایتان نیز بیشتر میشود . داشتن اعتماد به نفس به شما اجازه میدهد با رویکردی بهتر با زندگی روبرو شوید و تاثیر مثبتی بر جنبه های مختلف زندگی بر جای میگذارد .

گرد آورنده : دکتر نیما نجمی